Vanhoilla valokuvilla onnellisten ihmisten maa vieläkin onnellisemmaksi

matkamuistoja plaza de espana -nähtävyydestä

Suomi on tunnetusti onnellisten ihmisten maa, mutta kenties on mahdollista vielä hieman lisätä iloa pohjoiseen elämään. Tällaiseen tulokseen on päätynyt Yhdysvalloissa tehty tutkimus missä mitattiin ihmisten tunteita heidän katsellessaan valokuvia, ja erityisesti vanhoja otoksia.

Tutkimuksen teettäjänä on valokuvaustuotteita valmistava Fujifilm, jolle markkinatutkimusyhtiö toteutti varsinaisen tiedonkeruun ja tilastoinnin. Otetaan Yhdysvalloissa järjestetyn Frame of Mind -kyselytutkimuksen tuloksista muutama poiminta.

  • Kaikki ikäryhmät mukaanlukien 74% kyselyyn osallistuneista kertoi saavansa iloa vanhojen valokuvien katselusta.
  • 58% sanoi kuvien selailun vähentävän ahdistusta.
  • 71% piti kuvien parissa vietettyä aikaa parempana kuin sosiaalisessa mediassa vierähtänyttä aikaa.
  • 80% uskoo omien kuvien esillä olon kotona lisäävän onnellisuutta.
  • Peräti 74% vastaajista dokumentoi arjen hetkiä valokuviin.
  • Tulosten mukaan medialla ei ole merkitystä siihen miten kuvat koetaan, vaan sekä digitaalinen että paperille tulostettu kuva on yhtä arvokas.

Valokuvaaminen on lisääntynyt viimeisen 10-20 vuoden aikana kamerapuhelinten myötä niin tavalliseksi asiaksi, että selfien ottaminen kuuluu arkeen siinä missä sauna ja lenkkimakkarakin. Se on yksinkertaisesti niin helppo ja nopea tapa kerätä muistoja elämän suurista ja pienistä asioista. Valitettavasti moni ei tule ajatelleeksi kuvien organisointia esimerkiksi PC:llä, puhumattakaan varmuuskopioista, mutta puhelimen muistissa kuvat eivät ikuisesti säily. Puhelin saattaa kadota tai rikkoutua milloin tahansa, jolloin kuvalliset muistot häviävät bittiavaruuteen. Jos itselle tärkeitä kuvia on puhelimessa, hiukan aikaa kopioinnin järjestämiseen voi olla hyvin käytettyä aikaa.

Paperille valokuvia tulostetaan varsin rajallinen määrä suhteessa kaikkiin puhelimilla napsittuihin kuviin. Ei mitenkään sattumalta tutkimuksen rahoittaja Fujifilm on valokuvausalan yritys, joka on herättänyt henkiin vanhan pikakameran konseptin. Ne olivat aikoinaan erikoisia vekottimia, jotka osasivat hetken odottelun jälkeen tulostaa kuvan paperille. Kuvat tosin eivät kestäneet aikaa, vaan hävisivät kemiallisen prosessin ansiosta kokonaan jonkin ajan kuluttua. Uudet pikakamerat tekevät nyt siis saman asian, mutta modernilla teknologialla.

Petapixel uutisoi tutkimuksesta.