Ruotsalainen Stieg Larsson ehti kirjoittaa kolme rikoskirjaa ja neljättä jonkin matkaa ennen kuin kuoli. Millennium-trilogiaksi kutsuttu Miehet jotka vihaavat naisia, Tyttö joka leikki tulella ja Pilvilinna joka romahti ovat nousseet myydyimpien kirjojen joukkoon maailman suurilla markkinoilla. Kiistojen kohteena olevan Stieg Larssonin perinnön uutena käänteenä on väite, että hänen puolisonsa Eva Gabrielsson olisi kirjoittanut Millennium-teokset. Brittilehti Guardian pääsi kysymään Gabrielssonilta asiaa.
Eva Gabrielsson kivahti ”Ne raadonsyöjät! En pidä historian uudelleenkirjoituksesta ja tulen sanomaan sen kirjassani”. Lopuksi hän kuitenkin toteaa olevansa uskollinen miehelleen ja luottavansa totuuden lopulta voittavan.
Stieg Larsson ja Eva Gabrielsson tunsivat toisensa aina 18 vuotiaista asti. Larssonista tuli toimittaja ja Gabrielssonista arkkitehti.
Yhteiselo loppui Larssonin äkilliseen kuolemaan 50-vuotiaana. Hän tupakoi runsaasti eikä hänen sydämensä kestänyt äkillistä rasitusta kun hän kiipesi rappuset toimistoonsa hissin ollessa epäkunnossa. Larssonin perinnöstä kiistellään koska hän ei jättänyt testamenttia eivätkä hän ja Gabrielsson olleet naimisissa.
Syy, miksi he eivät olleet naimisissa on suomalaisittain mielenkiintoinen. Toimittajana Larsson raportoi erityisesti äärioikeiston tekemisistä. Uusnatsit olivat surmanneet Ay-toimijan ja yrittäneet myös ainakin yhden kerran käydä Larssonin kimppuun. Turvatoimena Larsson piti kotiosoitteensa salaisena (asunto oli Gabrielssonin nimissä) ja suhteensa Gabrielssoniin poissa julkisuudesta.
Ruotsissa on kuitenkin laki, joka tekee naimisiin haluavan parin nimet ja osoitteen julkiseksi. Tätä riskiä hän ei voinut ottaa.
Stieg Larssonin isä ja veli ovat nyt Eva Gabrielssonin vastapuolella taistelussa paitsi kirjojen tuottamista miljoonista kruunuista, myös siitä miten teoksia käytetään. Gabrielssonille on jo tarjottu rahakasta sopimusta, jolla oikeudenkäynti saataisiin loppumaan. Hän ei ole suostunut. Ehkä osittain siksi, että Gabrielssonilla on hallussaan jotain mahdollisesti hyvin arvokasta. Hänellä on Larssonin ja hänen itsensä käyttämä tietokone, jonne Larsson oli tallentanut aloittamansa neljännen kirjansa käsikirjoituksen.
”Se on 200 sivua eikä sitä ole koskaan tulostettu. Olen tarkistanut sen”. Gabrielsson ei aio koskaan antaa luonnosta julkaistavaksi.
Tosielämä taitaa jälleen kerran olla vetävämpää draamaa kuin kertomakirjallisuus. Larssonin kohtalo on poikinut jo kirjan Min vän Stieg Larsson, jonka on kirjoittanut hänen toimittajakolleegansa Kurdo Baksi. Baksi ei pidä Larssonin toimittajan eikä myöskään kirjailijan kykyjä suuressa arvossa.
Eva Gabrielssonin aikanaan julkaistava kirjallinen näkemys Stieg Larssonin elämästä tulee varmasti herättämään entistä enemmän mielenkiintoa myös Millennium-kirjoja ja elokuvia kohtaan. En myöskään hämmästyisi vaikka Larssonin neljännen kirjan luonnos tai sen muokattu, loppuun saatettu versio jonain päivänä ilmestyisi kaupan hyllylle.